Bursa
Açık
15.6°
Başka Gazete

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Taksim meydanı mitinge uygun değil"

2024.04.30 19:37 Son Güncellenme: 2024.04.30 19:59 - SİYASET

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Mayıs tartışmalarıyla ilgili konuştu. Erdoğan, "Muhalefet ve bazı marjinal gruplar 1 Mayıs'a gölge düşürmeye çalışıyor. Taksim meydanının mitinge uygun olmadığı herkesin malumu." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Taksim meydanı mitinge uygun değil"

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu'nda "Emeğin, Sendikal Örgütlenmenin ve İstihdamın Geleceği" temasıyla 13. Çalışma Meclisi Yemeğine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları:1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü tebrik ediyorum. Helal rızık peşinde koşan işçilere selamlarımı iletiyorum. Emek veren işçilerimize Allah razı olsun diyorum.

1 Mayıs kavganın, çatışmanın sembolü olarak görüldü. 2008 yılında 1 MayısEmek ve Dayanışma Günü olarak 2009 yılında tatil ettik. 2010 yılında da Taksim'de kutlamaya izin verdik. Buna rağmen muhalefet ve bazı marjinal gruplar 1 Mayıs'a gölge düşürmeye çalışıyor.

Taksim meydanının mitinge uygun olmadığı herkesin malumu iken bu türdeki dayatmaları doğru bulmuyorum. İstanbul'da yapılacak kutlamalar için 40 ayrı güzergah belirlenmiştir. Müsaade edilenler dışında bir alanda yürüyüş ve miting düzenlemek iyi niyetli değildir.

Terör örgütlerine istismar zemini sunulmamalıdır. Sendikalarımızı, STK'larımızı 1 Mayıs atmosferinden uzak durmaya davet ediyorum.

Çalışma hayatının içerisinde bulunmuş bir kardeşinizim. Emeğin alın terinin kendisi ve ailesi için ter dökenleri o dönemlerde çok yakınen gördüm.

Belediye başkanı, başbakan ve cumhurbaşkanı sıfatıyla ülkemize hizmet ederken nereden geldiğimizi asla unutmadık. Net asgari ücreti 17 bin 2 liraya yükselttik. 2016'da başlattığımız asgari ücret desteğini aylık 700 liraya yükselttik. Tüm gelir gruplarına asgari ücret kazançlarına kadar vergi muafiyeti getirdik.

İstihdam sayımız 33 milyona yükseldi. Bir önceki yıla göre işgücü sayısı 775 bin kişi, istihdam sayısı 1 milyon 156 bin kişi arttı. En önemli sorununun işçi bulamama olduğu görülüyor. Ara eleman sorunu yaşanıyor. Esnafımız çırak bulamamaktan şikayetçi.