Bursa
Çok Bulutlu
16.3°
Başka Gazete

CHP'li Şahbaz'dan hastanelerdeki randevu sistemine tepki

2024.05.11 16:07 Son Güncellenme: 2024.05.11 16:07 - SİYASET

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeliha Aksaz Şahbaz, hastanelerdeki yeni randevu sistemini, "Hastanelerimizde randevu almak neredeyse imkansız hale gelmiştir. Sağlık hizmetine erişim, milyonlarca vatandaş için ciddi bir engele dönüşmüştür." ifadeleriyle eleştirdi.

CHP'li Şahbaz'dan hastanelerdeki randevu sistemine tepki

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeliha Aksaz Şahbaz, yazılı bir açıklama yaparak, Türkiye'de birçok hastanın randevu almak için uzun süre beklemek zorunda kaldığını ifade etti.

Sağlık hakkının devletlerin en temel görevlerinden biri olduğunu belirten Şahbaz, "Hastanelerimizde randevu almak neredeyse imkansız hale gelmiştir. Sağlık hizmetine erişim, milyonlarca vatandaş için ciddi bir engele dönüşmüştür." değerlendirmesinde bulundu.

Bazı hastanelerde Merkezi Hekim Randevu Sistemi'nde hekimin onayı dışında 5 dakikalık muayene sürelerinin 2 dakikaya indirilerek randevu verildiğini aktaran Şahbaz, şunları kaydetti:

"Dünya Sağlık Örgütü her hastaya 20 dakika muayene süresi öngörürken kısa sürelerle verilen muayene hizmet kalitesini düşürmekte, hekim-hasta ilişkisini bozmakta ve sağlıkta şiddeti körüklemektedir."

Sağlık Bakanlığının önerdiği "randevuma geleceğim" onayından verim alınamayacağını savunan Şahbaz, koruyucu sağlık ve birinci basamak sağlık hizmetlerine daha fazla bütçe ayrılması ve hastanelere yığılmaların önlenmesi gerektiğini belirtti.