Bursa
Açık
11.6°
Başka Gazete

CHP Genel Başkan adayı Örsan Öymen: CHP kimliğini kaybetti

2023.09.17 13:43 Son Güncellenme: 2023.09.17 13:43 - BURSA

CHP Genel Başkan adayı Örsan Öymen, İl Kongresi'nde söz aldı.

CHP Genel Başkan adayı Örsan Öymen: CHP kimliğini kaybetti

CHP Genel Başkan aday adayı olduğunu vurgulayan Örsan Öymen, Türkiye gündemine dair konuşma yaptı.

Kongrelerin, eleştirilerin yapıldığı, eksiklerin gösterildiği, teşhisin konulduğu ortamlar olduğunu ifade eden Öymen, "Mevcut yönetim ile 13 yılda girilen 12 seçim de ne yazık ki kaybedilmiştir. CHP oyları yüzde 22 ile yüzde 26 arasında sıkışıp kaldı. Bu yönetimle de bu mesele ne yazık ki aşılamadı" dedi. Bazılarının kaderci bir yaklaşımların olduğunu ve bunun kabul edilmediğini ifade eden Öymen, "Tarihte CHP'nin yüzde 40'larda olduğunu, bir dönem yüzde 30'un altına inmediği günler vardır" diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun yüzde 48 oy almasının başarı olarak görülmemesi gerektiğini ifade eden Öymen, "Daha önce de muhalefetin oy toplamı yüzde 48 idi" dedi.

Parti meclisinde bile kararların tartışılmadığını anlatan Öymen, "Birçok hata yapılmıştır" dedi.

Öymen konuşmasına şöyle devam etti: "Oyu yüzde 1, yüzde bu 2'yi bulmayan siyasi partilere 39 milletvekili hediye edilmiştir. Yüzde 1, 39 milletvekili ile temsil edilirse seçmenin iradesini temsil etmiş olmazsınız."

CHP'nin kimliğini kaybettiğini anlatan Öymen, "Tüm CHP'liler parti ilkelerine uymak zorundadır" ifadelerini kullandı.

AKP'yi taklit ederek, popülist politikalarla sonuç almaya çalıştıklarını ifade eden Öymen, "Başkasını taklit ederek oy artırmak gibi bir şey yok. Buna rağmen bunda ısrar etmenin ne anlamı olduğunu merak ediyorum. Bizim ideolojik siyaset yapmamız gerekiyor" diye konuştu.

"Laiklik ilkesini rafa kaldırarak, eğitimin, kadroların ve benzeri konuların dinselleşmesine karşı gelmiyoruz" diyerek konuşmasına devam eden Öymen, 6 oka sahip çıkmamak akıl tutulmasıdır ifadelerini kullandı.