Bursa
Açık
25.3°
Başka Gazete

Cevat Yılmaz: Dezenflasyon dönemine giriyoruz

2024.06.08 20:57 Son Güncellenme: 2024.06.08 20:57 - SİYASET

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, programlarının ilk yılını başarıyla tamamladıklarını müjdeleyerek, bütçe ve dış denge açısından dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Yılmaz "Geçiş süreci' ile oluşturduğumuz sağlam zeminde dezenflasyon dönemine giriyoruz." dedi.

Cevat Yılmaz: Dezenflasyon dönemine giriyoruz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, sarsılmaz bir güvenle, 'geçiş süreci'nin titizlikle yürütülmesiyle oluşturulan sağlam temeller üzerinde durarak, ülkenin bir enflasyonla mücadele dönemine girmeye hazır olduğunu ilan etti.

Başkan Yardımcısının sözleri bir başarı ve iyimserlik duygusuyla yankılandı, siyasi ortamda yankı buldu ve halka yenilenmiş bir umut ve güven duygusu aşıladı. Ülke bu yeni aşamaya girerken, liderliğinin vizyonu ve kararlılığı, ilerlemeye yönelik dayanıklılığın ve sarsılmaz kararlılığın bir kanıtı olarak duruyor.

Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "ekonomi programına" ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 31. Olağan Genel Kurulunu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni'nde ödül alan ihracatçı firmaları tebrik ettiğini belirten Yılmaz, şunları kaydetti:

"Yurt dışı talebin zayıf seyrettiği bir döneme rağmen, mal ve hizmet ihracatçılarımızın yüksek performansıyla 2024 yılında cari açığın yüzde 2,5'un altına inmesini bekliyoruz. Orta Vadeli Program ve 12. Kalkınma Planımız çerçevesinde, katma değeri yüksek üretim ve ihracat odaklı politikalarımızı hayata geçirmeye devam edeceğiz.

Programımızın ilk yılı bütçe ve dış denge bakımından başarılı bir şekilde tamamlandı. 'Geçiş süreci' ile oluşturduğumuz sağlam zeminde dezenflasyon dönemine giriyoruz. Para ve maliye politikaları ile yapısal reform gündemimizi bütüncül bir çerçevede planladık ve etkin bir koordinasyon içinde kararlılıkla uyguluyoruz. Üretim ve ihracat odaklı dengeli büyüme ile dezenflasyon sürecine destek olmayı sürdüreceğiz."