Bursa
Az Bulutlu
33.7°
Başka Gazete

Bursa'daki dev fabrikada işçi mağduriyeti: İyileşince gel deyip kovdular

2024.07.10 11:39 Son Güncellenme: 2024.07.10 16:40 - BURSA

Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren bir fabrikada meslek hastalığı sebebiyle rahatsızlanıp ellerinden ameliyat olan işçinin işine son verildi. Mağduriyet yaşayan H.A, "İyileşince gel deyip işten çıkardılar şikayetçiyim" dedi.

Bursa'daki dev fabrikada işçi mağduriyeti: İyileşince gel deyip kovdular

Başka Gazete / Haber Merkezi

İddiaya göre Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren bir fabrikada meydana gelen olayda, meslek hastalığı yüzünden ameliyat olan işçi H.A. işten çıkarıldı.

Hem meslek hastalığı yeşadığını hem de iş yerinde düşerek iş kazası geçirdiğini söyleyen H.A. kovulduğunu öğrenince büyük şok yaşadı.

4 aydır fabrikada boya operatörü olarak çalıştığını belirten H.A., "Bursa/Osmangazi ilçesindeki Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Bplas Otomotiv fabrikasında işe başladım. İşler o kadar yoğundu ki çay molası olmadan sürekli çalıştık. Manuel el ile tabanca ile boya atıyoruz. Burada tetik parmağı sendromu yaşadım, parmaklarım kapanıp açılmıyordu. Ortopedi bölümündeki doktorumla görüştüm, ameliyat olacağıma karar verdi. Ayrıca fabrikada dengemi kaybederek düştüm, sol diz kapağında hasar oluştu. Doktorum önce tetik parmağı ameliyatını yapalım, sonra dizi yapalım dedi. Hepsini kaldıramazsın dedi ve iş yerine bilgisini ayrıca MR sonuçlarını dahi yolladım. Kendileri düzelince, iyileşince gel dedi. Ben düşme sonucu yaşadığım diz rahatsızlığını iş kazası olarak söylemedim, iyi niyetli olarak ameliyat oldum ve beni işten çıkardılar. Bütün sağlık sorunlarım ilgili fabrikada oldu. Daha önce ne doktor muayenesinde ne de sağlık raporlarında böyle bir rahatsızlığım olmadığını kanıtlar ki olsa çalışamazdım. Ve beni işten çıkardılar. İşveren haklıymış, prosedür böyleymiş. Kendilerinden şikayetçiyim" dedi.


Tetik Parmak Nedir?

Tetik parmak, elin parmaklarını büküp açmak için kullanılan tendonların hareketiyle ilgili bir sorundur. Bu durumda, bir parmağın tendonu, bir kılıf veya kanal içinde sıkışır ve parmak, açılıp kapanırken takılır veya "tetik" yapar.

Tetik Parmak Neden Olur?

Tetik parmak, tekrarlayan hareketler, el ve parmak yaralanmaları, romatoid artrit, diyabet ve bazı ilaçların yan etkisi gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Bu nedenler, tendonları etkileyerek tetik parmağa yol açabilir.