Bursa
Açık
29.5°
Başka Gazete

Bursa'da 65 yaş üstüne ücretsiz ulaşım sürecek mi? Açıklama geldi

2023.09.23 10:46 Son Güncellenme: 2023.09.23 11:01 - BURSA

Türkiye genelinde bir çok şehirde 65 yaş üstü vatandaşların ve diğer hak sahiplerinin ücretsiz toplu ulaşımında sıkıntı yaşanırken, Bursa'da ise ücretsiz ulaşımın devam edeceği bildirildi.

Bursa'da 65 yaş üstüne ücretsiz ulaşım sürecek mi? Açıklama geldi

Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği'nin (TÖHOB), Ankara'da şehit-gazi yakınları ve basın mensupları dışındaki 22 grubu kapsayan ücretsiz biniş kartı sahiplerini taşımama kararı almasının ardından gözler diğer illere çevrildi.

Bursa Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı Sadi Eren, Büyükşehir Belediyesi'nin 2022 yılında özel halk otobüsçülerine 500 milyon TL destek ödemesi yaptığını, bu yılın ilk 8 ayında rakamın 400 milyon lira olduğunu ifade ederek, "Bursa Özel Halk Otobüsleri Odası toplamda 510 araçla 5 milyona yakın yolcu taşıdı. 5 milyon yolcunun tam, indirimli, aktarma ve ücretsizlerle birlikte kendimiz çalışmış olsaydık toplayacağımız rakam 30 milyon civarlarındaydı. Bu paradan esnaflara haklarını verdiğimizde masrafları karşılamıyordu. Bursa Büyükşehir Belediyesi 2018 yılında n beri bunu karşılıyor. Şu an Ankara'daki olay, maliyetleri karşılamadığı için yaşanmaktadır" dedi.

"En azından ayakta kalıyoruz"

Bursa'daki bazı hatların yüzde 40'ın üzerinde ücretsiz taşımacılık yapmakta olduğunu ifade eden Eren, "Yüzde 40'ı ücretsiz olan bir taşımacılığın ayakta kalma ihtimali yok. Diğer yandan indirimli, aktarma ve vatandaşlara daha uygun şekilde ulaşım sağlamak için verilen abonmanlarla birlikte ücret fiyatları çok aşağılara düşüyor. Bu şekilde esnafın ayakta kalabilmesi mümkün değil. Geçen yıl vatandaş başına 10 lira ödeme alırken, bu yıl 15 lira ödeme alıyoruz. Her yıl da bunu güncelliyoruz. Maliyetimiz şu an 15 liranın üzerinde ama bizde ortayı bulduğumuz için memnunuz. En azından ayakta kalıyoruz. Bu karşılanmazsa hizmet verebilmemiz mümkün değil. 2022 yılında 510'u benim aracım olmak üzere, toplamda bin araca 500 milyon gibi bir destek parası ödendi. 2023 yılının 8'inci ayına kadar ödenen destek parası 400 milyon lirayı buldu. Artan maliyetlerden dolayı fiyatları güncelliyoruz. Mazot bir artış gösterdi. Onlar tek tek incelenerek ayakta kalabilmemiz için destek alıyoruz. Destek olmasa bu hizmeti verebilmemiz mümkün değil" şeklinde konuştu.

Öğrenci abonman kart 200 TL

En maliyetli tarifenin biniş başına 13,5 lira olduğunu, öğrenciye 160 binişlik abonman kartı 200 liraya verildiğini hatırlatan Eren, "Öğrencinin 1 binişi, 1 lira 25 kuruşa tekabül ediyor. Bu paralara yolcu taşıyıp ayakta kalabilmek mümkün değil. Aktarmaya, uzun hata ve kısa hata 15 lira alıyorum. Bu destek verilmese esnaf ayakta kalamaz" ifadelerine yer verdi.