Bursa
Çok Bulutlu
15.5°
Başka Gazete

Bursa'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Konseri düzenlendi

2024.04.29 15:22 Son Güncellenme: 2024.04.29 15:25 - BURSA

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Konseri Merinos AKM Osmangazi Salonunda yapıldı. Konserde Uludağ Üniversitesi Konservatuarı Gençlik Orkestrası ve Bursalı 6 çocuk solist sahne aldı.

Bursa'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Konseri düzenlendi

Orkestranın eşlik ettiği ilk solist Fikret Amirov'un Quatar adlı eserini seslendiren küçük çellist Amir DADİZADEH oldu. Amir'in ardından Bursalı küçük piyanistlerden Bade OKTAY sahnedeki yerini aldı ve Evgeny Grinko'nun Valsi ile seyircinin beğenisini topladı.

Üçüncü olarak sahneye çıkan Bursalı piyanist Ali Keskin harika bir performansa imza attı. Ali, konser öncesi Glinka - Balakirev'in "The Lark" adlı eserinin orkestra eşliğini ararken internette

Moskova Tchaikovsky Konservatuarı öğrencisi Eva Medvedko'nun videosuyla karşılaştı.

Eva'nın Ali'in öğretmeni Elena Çekiç'in Rusya'dan arkadaşı olan piyanist Dmitry Karpov'un öğrencisi olduğu ortaya çıkınca iletişi kurma imkanı doğmuş oldu. Dmitry, orkestrasyonun yedi yıl önce Paul Struck tarafından özellikle Eva Medvedko ve İsviçre'den bir senfoni orkestrası için yazıldığını söyledi ve eşliği Ali ile seve seve paylaşacağını iletti. Böylece Ali'ye orkestra ile birlikte çalabilmenin yolu açılmış oldu.

Yani "The Lark" ın bu versiyonu Türkiye'de ilk kez Ali ve Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası tarafından sahnelenmiş, Türkiye prömiyeri yapılmış oldu.

Ferdinand Kühler'in Konçertino Op.11 1. Bölüm ile genç Viyola sanatçısı Nil ÜNAN , Antonio Vivaldi'nin Keman Konçertosu La Min. Op.3 No.6 ile genç keman sanatçısı Derin Uzel sahnede yerini aldı ve izleyicilere harika bir konser sundular.

Kıvanç Sakder'in J.S. Bach Keman Konçertosu performansı ile devam eden konser, Uludağ Üniversitesi Konservatuarının 'da katkılarıyla Joseph Haydn'nin Oyuncak Senfonisi adli eserinin seslendirilmesi ile son buldu.

Şef Atıf Taner ÇOLAK'ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda çocuk sanatçılara orkestra ile birlikte sahne alma olanağı tanıyan Bursa Senfoni Orkestrası'na teşekkür etmesi ve bu tür organizasyonların çoğaltılmasının müzisyen çocuklar için önemini vurgulaması salondan büyük alkış aldı.