Bursa
Açık
0.5°
Başka Gazete

BM'den Refah kentindeki sivillere ilişkin açıklama: Endişe ediyoruz

2024.02.09 23:09 Son Güncellenme: 2024.02.09 23:09 - DÜNYA

BM, İsrail'in saldırı hazırlığında olduğu Refah kentindeki sivillerle ilgili açıklamada bulundu. BM, konuya ilişkin açıklamasında "Refah'taki sivillerin durumundan ciddi endişe duyuyoruz" ifadesini kullandı.

BM'den Refah kentindeki sivillere ilişkin açıklama: Endişe ediyoruz

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yapılan açıklamayla İsrail'in Gazze'nin Refah kentine yönelik saldırı hazırlığıyla ilgili sivillerin durumundan ciddi endişe duyulduğu aktarıldı.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisinden (OCHA) edindiği bilgiyi aktaran Dujarric, Refah'ta "izdiham" olduğunu ve yolların, temiz ve düz alan arayışındaki ailelerin çadırlarıyla dolduğunu iletti.

Dujarric, gıda, temiz su ve sağlık hizmetlerinin yoksunluğu nedeniyle önlenebilir hastalık ve ölümün yaygınlaştığını bildirdi.

"Refah'taki sivillerin durumundan ciddi endişe duyuyoruz." diyen Dujarric, sivillerin korunması gerektiğinin ve BM'nin zorla yerinden etmeye karşı olduğunun altını çizdi.

Dujarric, "İnsanlar nereye gidecek?" sorusuna ise bunun çok geçerli bir soru olduğunu ancak cevap verebilecek konumda olmadıklarını dile getirdi.

BM'nin sivilleri korumaya çalıştığını, sığınak ve tıbbi destek verdiğini aktaran Dujarric, "Ancak ağır silahlar ve toplardan korumamız mümkün değil." ifadesine yer verdi.

İSRAİL MECLİS BAŞKANI OHANA'NIN GÖRÜŞME İPTALİ

İsrail Meclis Başkanı Amir Ohana'nın, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'le görüşmesini iptal etmesine ilişkin Dujarric, iptal haberini yayımlanan açıklamayla gördüklerini söyledi.

Açıklamada, iptalin nedeninin Guterres'in dün düzenlediği basın toplantısında sarf ettiği sözler olduğunun belirtildiğini kaydeden Dujarric, "Genel Sekreter, daha önce söylemediği bir şey söylemedi. Kapısı İsrail'den gelecek her delegasyona açık." dedi.

Genel Sekreteri "temize çıkaramayacağını" belirten Ohana, "(Genel Sekreter'le görüşmenin iptali) durduk yere yapılmadı. Onu ikna etme niyetindeydim ancak dün gene İsrail devletine çatışmayı durdurma çağrısı yaptı." açıklamasında bulunmuştu.

AB YÜKSEK TEMSİLCİSİ BORRELL: İSRAİL'İN REFAH'A SALDIRISI FECİ SONUÇLARA YOL AÇACAKTIR

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsrail'in Gazze'nin güneyinde sivillerin sığındığı Refah kentine saldırmasının "feci sonuçlara yol açacağı" uyarısında bulundu.

Borrell, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yaklaşık 1,4 milyon Filistinlinin, Gazze'nin güneyinde Refah kentindeki durumuna dikkati çekti.

"Şu anda gidecek güvenli bir yerleri yok ve açlıkla karşı karşıyalar." ifadesini kullanan Borrell, şunları kaydetti:

"İsrail'in Refah'a saldırı düzenlediği yönündeki haberler endişe verici. Bu, zaten vahim olan insani durumu ve dayanılmaz sivil kayıpları daha da kötüleştirecek feci sonuçlara yol açacaktır.

BİR AÇIKLAMA DA İNGİLTERE'DEN GELDİ: DERİN ENDİŞE DUYUYORUZ

İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından İsrail'in Gazze'deki Refah kentine yönelik saldırı planı ile ilgili yapılan açıklamada, "Refah'a bir askeri saldırı olasılığı konusunda derin endişe duyuyoruz" denildi.