Bursa
Çok Bulutlu
16.6°
Başka Gazete

Blinken, Suudi Arabistan'da

2024.04.29 11:51 Son Güncellenme: 2024.04.29 11:52 - DÜNYA

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Orta Doğu turunun ilk ayağı için Suudi Arabistan'a ulaştı. Blinken'ın Suudi Arabistan'dan sonra Ürdün ve İsrail'i ziyaret ederek Gazze'de rehinelerin serbest bırakılması ve ateşkesin sağlanmasına yönelik temaslarda bulunacağı bildirildi. ABD-Körfez İşbirliği Konseyi toplantısının açılışında konuşan Blinken, Gazze'deki insani krizi hafifletmenin en etkili yolunun "ateşkes sağlamak" olduğunu ifade etti.

Blinken, Suudi Arabistan'da

Orta Doğu turu kapsamında diplomatik temaslarda bulunmak üzere Suudi Arabistan'a giden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın sonraki durakları belli oldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Blinken'ın çarşamba gününe dek sürecek Orta Doğu turu kapsamında Ürdün ve İsrail'i ziyaret edeceği bildirildi.

"İNSANİ KRİZİ HAFİFLETMENİN EN ETKİLİ YOLU ATEŞKES SAĞLAMAK"

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı açıklamada, ABD'nin Gazze'deki insani durumda son birkaç hafta içinde "ölçülebilir ilerleme" gördüğünü söyledi. Blinken açıklamasında İsrail'i daha fazlasını yapmaya çağırdı.

Riyad'da ABD-Körfez İşbirliği Konseyi toplantısının açılışında konuşan Blinken, Gazze'deki insani krizi hafifletmenin en etkili yolunun "ateşkes sağlamak" olduğunu söyledi.

Ayrıca Washington'ın Gazze savaşının yayılmasını engelleme çabalarını sürdürdüğünü de sözlerine ekledi.

NETANYAHU'YA GAZZE BASKISI BÜYÜYOR

Blinken'ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya ABD Başkanı Joe Biden'ın Gazze'deki vahim insani durumu iyileştirmek için bu ay talep ettiği somut adımları atması konusunda baskı yapması bekleniyor.

İLK DURAĞI SUUDİ ARABİSTAN

Orta Doğu turunun ilk durağı Suudi Arabistan olan Blinken'ın burada Körfez İşbirliği Konseyi Bakanlar Toplantısı ve Dünya Ekonomik Forumu'nun Küresel İşbirliği, büyüme ve kalkınma için enerji konulu özel toplantısına katılacağı belirtilmişti.