Bursa
Az Bulutlu
32.2°
Başka Gazete

Binyamin Netanyahu: Ateşkes sağlansa bile Refah'a gireceğiz

2024.04.30 14:10 Son Güncellenme: 2024.04.30 14:11 - DÜNYA

İsrail Devlet Başkanı Binyamin Netanyahu, İsrail ordusunun "ateşkes ve rehine takası olsa da olmasa da" sınır kenti Refah'a yönelik kara operasyonu gerçekleştireceğini ifade etti. Refah, yerinden edilmiş yaklaşık 1,5 milyon Filistinli için son sığınma noktası.

Binyamin Netanyahu: Ateşkes sağlansa bile Refah'a gireceğiz

İsrail Devlet Başkanı Binyamin Netanyahu, uzun zamandır gündemde olan Refah'a olası kara operasyonu hakkında açıklamalarda bulundu.

Netanyahu, İsrail ordusunun ateşkes ve rehine takası konusunda anlaşma sağlansa bile Hamas'ı ortadan kaldırmak amacıyla Filistinlilerin son durağı olan sınırdaki Refah kentine gireceğini söyledi.

Netanyahu ayrıca "hedeflerine ulaşmadan savaşı sonlandırmanın" bir seçenek olmadığını vurguladı. Netanyahu'nun makamından yapılan açıklamada, "Tüm hedeflere ulaşmadan önce savaşı durduracağımız düşüncesi kabul edilemez" denildi.

İSRAİL'İN OLASI REFAH SALDIRISI

İsrail ynet news haber ajansının bildirdiğine göre, İsrail'in 48 ile 72 saat içinde Refah'a girmeye ilişkin karar vermesi bekleniyor.

Refah kentine yönelik kara operasyonu için hazırlıkların tamamlandığı belirtilirken, Hamas'la rehine anlaşmasına varılması olasılığının da değerlendirildiği kaydedildi.