Bursa
Açık
11.5°
Başka Gazete

Bayramda tatil tercihi değişti: Gastronomi kentleri öne çıktı

2024.03.30 19:57 Son Güncellenme: 2024.03.30 20:02 - GÜNDEM

Ramazan Bayramı tatilinin yaz aylarına denk gelmeyişi ile seyahatseverlerin tatil tercihleri de değişti. Vatandaşlar bayramda tatil bölgeleri yerine kültür ve gastronomi gezisi yapmayı tercih etti.

Bayramda tatil tercihi değişti: Gastronomi kentleri öne çıktı

Ramazan Bayramına az zaman kala bir seyahat sitesi bayram tatili istatistiklerini açıkladı.

Bu yıl 9 gün olacak bayram tatilinin yaz aylarına denk gelmemesi dolaysıyla vatandaşların tatil tercihleri de değişti.

Veriler bayram tatilinde seyahatseverlerin memleketlerine gitmeyi tercih ettiklerini veya kültür-gastronomi gezilerini seçtiklerini gösterdi.

En çok arama yapılan şehir Adana olurken onu Diyarbakır, Gaziantep, Van ve Trabzon aramaları takip etti.

En çok otel rezervasyonu yapılan illerde İstanbul başı çekti. İstanbul'u Antalya, Adana, İzmir ve Diyarbakır şehirleri takip etti.

Araç kiralama verileri ise, bayram için araç kiralama işlemlerinin bir öneki haftaya göre yüzde 76 arttığını gösterdi. Araçların büyük çoğunluğu havaalanlarından kiralandı.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı, İstanbul Havalimanı, Ankara Esenboğa Havalimanı ve Trabzon Havalimanı bayram döneminde en çok araç kiralanan noktalar oldu.

Öte yandan, en çok uçak bileti aranan yurt dışı rotalarında Belgrad zirveye oturdu. Belgrad'ı Atina, Bakü, Bali ve Cidde izledi.

Bu durum vizesiz rotalara bir seyahat planı yapmanın daha uygun fiyatlı ve pratik olmasının etkili olduğunu ortaya koydu.