Bursa
Parçalı Bulutlu
11.1°
Başka Gazete

Batan gemideki 12 Türk'ten oluşan mürettebatın listesi ortaya çıktı

2023.11.20 09:21 Son Güncellenme: 2023.11.20 10:21 - GÜNDEM

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde dün sabah saatlerinden itibaren haber alınamayan ve mendireğe çarparak battığı belirtilen 'Kafkametler' adlı kuru yük gemisinin 12 Türk'ten oluşan mürettebat kişi listesi ortaya çıktı. Öte yandan Kafkametler'in liman içinde sürüklenip, karaya oturmaması için açığa giderken mendireğe çarptığı ve iletişimin bu andan sonra koptuğu aktarıldı. Gemide bulunan 12 kişilik mürettabattan 1 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı açıklandı.

Batan gemideki 12 Türk'ten oluşan mürettebatın listesi ortaya çıktı

Kent genelinde dün şiddetli yağış ve fırtına hakim olurken, sabah saatlerinde Ereğli Limanı'nda 2 gemi halatı kopunca sürüklendi. İddiaya göre 'Kafkametler' adlı Türk bandıralı gemi, liman içinde sürüklenmemesi için açığa hareket ettirildi. Daha sonra mendireğe çarpan gemi ile irtibat koptu. 12 Türk mürettebatı bulunan gemiye ve personele ulaşılamadı. Olumsuz hava şartları nedeniyle ise mürettebatı arama kurtarma çalışması yapılamadı.

Gece saatlerinde açıklama yapan İçişleri Bakanı geminin battığını açıklayarak "Olumsuz hava ve deniz koşulları nedeniyle İzmir'e gitmek üzere limandan ayrılan Türk bayraklı 'Kafkametler' adlı kuru yük gemisi sürüklenerek mendireğe çarpmak suretiyle batmıştır. Gemide bulunan 12 Türk mürettebat ile halen irtibat kurulamamıştır" dedi.

Kafkametler gemisinin mürettebatında Kaptan Cemal Turan, 2'nci Kaptan Hıfzı Tarhan, Telsiz Zabiti Berke Çamurtaş, Başmühendis Veli Özel, 2'nci Makinist Göksel Özel, Güverte Ustası Tamer Özer, Usta Gemiciler İsmail Kaptan ile Satılmış Uslu, Gemici Mustafa Nacar, Usta makinist Cüneyt Aygen, Yağcı Ömer Hebip, Aşçı Metin Usta olduğu ortaya çıktı.

1 kişinin cansız bedeni bulundu

Gemide bulunan 12 kişilik mürettabattan 1 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı açıklandı.

Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

Karaya oturan ve iletişimin kesildiği KAFKAMETLER gemisinde görevli bir denizcimizin naaşı kurtarma ekiplerince Ereğli sahilde bulunmuştur. Batan gemideki diğer denizcilerimizi arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Denizcimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Başımız sağ olsun.