Bursa
Az Bulutlu
33.4°
Başka Gazete

Başkan Bozbey'den Terminal'deki Diyanet mola yeri açıklaması: Kimse bizim inancımızı sorgulayamaz

2024.07.10 13:48 Son Güncellenme: 2024.07.10 14:03 - BURSA

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, haziran ayı değerlendirme toplantısı için gazetecilerle bir araya geldi. Başka Gazete Genel Yayın Yönetmeni Yaman Kaya'nın Terminal'deki Diyanet mola yeri tartışmaları hakkındaki sorusunu yanıtlayan Başkan Bozbey, "Siyasilerden bahsediyorum, kimse bizim inancımızı sorgulayamaz. Müftülük herhangi bir şey söylemiş değil. Biz de yaptığımız görüşmede; onlara önerdiğimiz farklı bir alanda daha doğru bir lokasyonda yine hizmetini yapsın. Önerimiz de oydu. Boyutunu değiştirip farklı mecraya çektiler. Biz terminale bir düzen getirmek istiyoruz. Terminal bizim Bursa'ya gelen insanlar için ilk yüzümüzün olduğu yerdir. Biz insanların huzurlu mutlu güven içerisinde olacakları bir mekan oluşturmak üzere terminalde düzenleme yapmaya çalışıyoruz. Bursalılar müsterih olsunlar." ifadelerini kullandı.

Başkan Bozbey'den Terminal'deki Diyanet mola yeri açıklaması: Kimse bizim inancımızı sorgulayamaz

Başka Gazete / Haber Merkezi

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, haziran ayı değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Başka Gazete Genel Yayın Yönetmeni Yaman Kaya Başkan Bozbey'e Terminal'deki Diyanet mola yeri tartışmalarını sordu.

Kaya'nın, "Neden uygun yere taşınma kararı olduğunu gördük. Diyanetime dokunma, karşıtık propagandası yapılıyor. Odunluk'ta geçmiş dönemde çok sayıda kaçak bazı işletmelerin özellikle Burulaş tarafından açıldığına yönelik bilgi var. Hem usul hem esastan mahkeme iptalleri olmasına rağmen. Inceleme şansınız oldu mu? sorusuna Başkan Bozbey,

"Bazı konular hassas konular. Özellikle din konuları hassas. Toplumumuz farklı bakıyor. Twitter mesajlarıyla sosyal medyada yazanlara seslenmek istioyrum, kimse benim inancımı sorgulama cesaretini kendinde göremez.

Eğer siz öyle bir düşüncede iseniz şöyle bir geriye bakın. Neler yapılmış. Haksızlıklar nelermiş. Haksızlıkların ne boyutta olduğunu anlatayım. Siyasilerden bahsediyorum, kimse bizim inancımızı sorgulayamaz. Diyanet'le ilgili o yeri gören var mı? Gidip gören var mı? Onara yaşananları biliyormusunuz? Orada zamanında 2019'da bir protokol yapılmış Diyanet Mola yeri olarak iyiniyetle başlanmış.

Daha sonra farklı gerçekten istenmeyen bazı şeyler olmuş. Esnaf da memnun. Tamamen Müftülük ile aramızda olan konu. Görüşmeler süreçte devam ediyor.

Müftülük herhangi bir şey söylemiş değil. Biz de yaptığımız görüşmede; onlara önerdiğimiz farklı bir alanda daha doğru bir lokasyonda yine hizmetini yapsın. Ama o alanın kullanım maksadını aştığı için o alanın ortadan kaldırılması, farklı alanda hizmet vermesi, orada olması, devamının olmasını düşünmüştük.

Önerimiz de oydu. Boyutunu değiştirip farklı mecraya çektiler.

Biz terminale bir düzen getirmek istiyoruz. Terminal bizim Bursa'ya gelen insanlar için ilk yüzümüzün olduğu yerdir. Zaman zaman olumsuzlukları görüyorsunuzdur.

Biz insanların huzurlu mutlu güven içerisinde olacakları bir mekan oluşturmak üzere terminalde düzenleme yapmaya çalışıyoruz.

Bursalılar müsterih olsunlar. Bursaya gelecek olanların ilk otobüsten inip karşılaştığı o mekanda hem esnafımız güleryüzle onları karşılayacak.

Esnaf da gelenler de mutlu olacak. Böyle bir ortam hazırlıyoruz. Bu olay siyasiler tarafından fazlaca abartıldı. Yanlış abartıldı. Yanlış söylemler var. Bu konuyu istismar etmenin hiç bir siyasiye yakışmadığını belirtmek istiyorum. Odunluk konusunda mahkeme kararı var. Bu mahkeme kararını uyguluyoruz. Bunda hiç kimsenin endişesi olmasın. Yapılan yanlıştan dönmek varsa mahkeme kararı uygulamak bizim sorumluluğumuzda, kaldırılacak." dedi.