Bursa
Parçalı Bulutlu
12.3°
Başka Gazete

Bakan Işıkhan'dan çırak ve stajyerler sorusuna çelişkili yanıt!

2023.11.17 20:22 Son Güncellenme: 2023.11.17 20:23 - GÜNDEM

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'i stajyerler ve çıraklarla ilgili iki sorusuna çelişkili yanıtlar verdi. Bakan Işıkhan bir yanıtında çırak ve stajyerlerin TÜİK verilerinde çalışan olarak göründüğünü açıklarken, emeklilik haklarına konusundaki soruya çırak ve stajyerlerin eğitim aldığını bildirerek, "Çıraklık ve stajyerlikte geçen süreler malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası kapsamında bulunmadığından söz konusu sürelerdeki işe başlama tarihi aylığa hak kazanmada ilk işe giriş tarihi kabul edilmesi mümkün bulunmamaktadır" şeklinde konuştu.

Bakan Işıkhan'dan çırak ve stajyerler sorusuna çelişkili yanıt!

Anka'nın aktardığına göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in iki ayrı sorusuna verdiği yanıtta, çırak ve stajyerlerle ilgili çelişen bilgiler aktardı.

Bakan Işıkhan, Gürer'in Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki sorusuna verdiği yazılı yanıtta, stajyerlerin TÜİK verilerinde istihdamda göründüğünü açıklayarak, "Çırak ve stajyer vb. bir işletmede çalışanlar belirli bir menfaat, maaş, emekliliğe ilişkin sosyal sigorta prim ödemesi, cep harçlığı vb. elde ediyorsa, istihdamda kabul edilmektedir" dedi. Ancak Bakan Işıkhan, Gürer'in soru önergesine verdiği yanıtta ise çırak ve stajyerlerin durumuna ilişkin mesleki eğitim aldıklarını belirterek, "Çıraklık ve stajyerlikte geçen süreler malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası kapsamında bulunmadığından söz konusu sürelerdeki işe başlama tarihi aylığa hak kazanmada ilk işe giriş tarihi kabul edilmesi mümkün bulunmamaktadır" açıklamasında bulundu.