Bursa
Açık
32.9°
Başka Gazete

Askeri personel seçmelerinde ortalık karıştı!

2023.11.21 16:16 Son Güncellenme: 2023.11.21 16:16 - DÜNYA

Kongo Cumhuriyeti'nin başkenti Brazavil'deki Michel-Ornano Stadyumu'nda, askeri personel seçmeleri esnasında çıkan izdihamda en az 37 kişi yaşamını yitirdi, çok sayıda kişi yaralandı.

Askeri personel seçmelerinde ortalık karıştı!

Ulusal basındaki haberlere göre, askeri personel seçmeleri için Michel-Ornano Stadyumu'nun önünde toplanan gençlerin, stadyuma girişi sırasında izdiham çıktı.

Birçok kişinin yaralandığı izdihamda, en az 37 kişi hayatını kaybetti.

Yaralılar, Brazavil Üniversitesi Hastanesinde tedavi altına alındı.

Kongo ordusu çeşitli birimlerde görev yapmak üzere 1500 askeri personel alımı yapacağını duyurmuştu.

FİLİPİNLER, GÜNEY ÇİN DENİZİ'NE İLİŞKİN MUTABAKAT SÜRECİNİN YAVAŞLIĞINDAN ŞİKAYETÇİ

Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) ve Çin arasında Güney Çin Denizi'ne ilişkin kurulması önerilen Davranış Kuralları Mutabakatı ile ilgili müzakerelerin "yavaş" ilerlemesinden şikayet etti.

Filipinler Haber Ajansının (PNA) haberine göre, Devlet Başkanı Marcos, ABD'nin Hawaii eyaletindeki Asya-Pasifik Güvenlik Çalışmaları Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte konuştu.

ASEAN ülkeleri liderlerini Güney Çin Denizi'nde "barışı sağlamak" için Davranış Kuralları Mutabakatı oluşturmaya çağıran Marcos, ASEAN ve Çin arasında sağlanması önerilen mutabakata ilişkin müzakerelerin "yavaş" ilerlemesinden şikayet etti.

Sürecin yavaş ilerlemesinden dolayı bölgesel ihtilafların olduğu ülkelerle görüşmek için "inisiyatif" aldığını belirten Marcos, oluşturulacak mutabakat üzerinde çalışmak için "ikna etmeye çalıştığı" ülkeler arasında Vietnam ve Malezya'nın bulunduğunu aktardı.

GÜNEY ÇİN DENİZİ ANLAŞMAZLIĞI

Güney Çin Denizi, kıyıdaş ülkelerin İkinci Dünya Savaşı'nın ardından bağımsızlıklarını kazanmasından bu yana egemenlik ihtilaflarına konu oluyor.

Çin, ilk kez 1947'de yayımladığı haritayla Güney Çin Denizi'nin yüzde 80'inde egemenlik iddiasında bulunuyor. Filipinler, Vietnam, Brunei ve Malezya gibi kıyı komşusu ülkeler de bölgede hak iddia ediyor.

Başta Paracel ve Spratly adaları olmak üzere bölgedeki adacık, resif, kayalık ve deniz bentleri üzerindeki egemenlik ihtilafları, zaman zaman ülkeler arasında gerginliklere yol açıyor.

Çin'in ihtilaflı adalarda askeri üsler inşa etmesi ve sivil gemi filolarını uzun süreli bulundurmasına bölge ülkelerinin yanı sıra ABD karşı çıkıyor.

Lahey'deki Daimi Tahkim Mahkemesi (PCA), 2016'da Filipinler'in başvurusuyla verdiği kararda, Çin'in, Güney Çin Denizi'nde tek taraflı egemenlik taleplerinin yasal olmadığına hükmetmişti.