Bursa
Çok Bulutlu
11.4°
Başka Gazete

Arap ülkelerinin Çin'de Filistin'e çözüm arayacağı belirtildi!

2023.11.19 20:37 Son Güncellenme: 2023.11.19 20:37 - DÜNYA

Arap ve İslam ülkeleri Filistin'e çözüm üretmek konusu ile Çin'de dışişleri bakanları düzeyinde zirve gerçekleştirecek. Yapılan açıklamada tarafların Filistin sorununa adil çözüm bulunmasının yollarına dair derinlemesine iletişim ve koordinasyon yürüteceğine değinildi.

Arap ülkelerinin Çin'de Filistin'e çözüm arayacağı belirtildi!

Arap ve İslam ülkelerinden dışişleri bakanları ile İslam İşbirliği Teşkilatı (İTT) Genel Sekreteri'nden oluşan bir heyetin, "İsrail-Filistin çatışması" ve "Filistin sorununun çözümünü" görüşmek üzere Çin'i ziyaret edeceği aktarıldı.

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal Bin Ferhan, Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen Es-Safedi, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad El-Maliki ile İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha'nın yer alacağı heyetin, 20-21 Kasım'da Pekin'de temaslarda bulunacağı aktarıldı.

Ziyarette tarafların, "İsrail ile Filistin arasındaki süregelen çatışmada gerilimin düşürülmesi, sivillerin korunması ve Filistin sorununa adil çözüm bulunmasının yollarına dair derinlemesine iletişim ve koordinasyon yürüteceği" kaydedildi.

Heyet, yarın Pekin'de Diaoyutay Devlet Konukevi'nde Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ile bir araya gelecek.

DIŞİŞLERİ DÜZEYİNDE RUSYA-İRAN GÖRÜŞMESİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile yaptığı telefon görüşmesinde Gazze Şeridi'ndeki durumu ele aldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Lavrov ile mevkidaşı Abdullahiyan telefonda görüştü.

Gazze Şeridi'ndeki durumunun ele alındığı ve mevcut duruma ilişkin endişenin ifade edildiği görüşmede, "acil ateşkes ve etkilenen sivil halka acil yardım sağlanması gerekliliği" vurgulandı.

GAZZE'DE SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail'de 7 Ekim'deki saldırılarda 310'dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu.

İsrail ordusuna göre, 7 Ekim'den bu yana 62'si Gazze içerisindeki çatışmalarda 6'sı da Lübnan sınırında olmak üzere 383 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail'e göre, Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze'deki hükümete göre, 7 Ekim'den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi'nde en az 5 bini çocuk ve 3 bin 300'ü kadın olmak üzere 12 bin 300 kişi öldürüldü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te de 7 Ekim'den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 214 Filistinli yaşamını yitirdi.

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 76 Hizbullah mensubu ve 6 İsrail askeri öldü.