Bursa
Az Bulutlu
31.9°
Başka Gazete

Alanya'da orman yangını

2023.09.17 13:18 Son Güncellenme: 2023.09.17 13:18 - GÜNDEM

Antalya'nın Alanya ilçesinde yerleşim yerlerine yakın ormanlık alanda çıkan yangına havadan ve karadan müdahale ediliyor.

Alanya'da orman yangını

Alanya'ya bağlı Uzunöz Mahallesi Dim Barajı yakınındaki ormanlık alanda saat 12.00 sıralarında henüz belirlenemeyen nedenle yangın başladı.

Yerleşim yerlerine yakın bölgede etkili olan alevler, rüzgarın etkisiyle yayıldı. İhbar üzerine bölgeye Antalya Orman Bölge Müdürlüğü ve itfaiye ekiplerinin yanı sıra yangın söndürme helikopterleri de yönlendirildi.

Ulaşımın olduğu noktalara ekipler karadan müdahale ederken, sarp ve ulaşımın olmadığı noktalara ise helikopterler ve uçaklar barajdan aldıkları suyla müdahale etti.

Antalya'nın Alanya ilçesinde orman yangını - Resim : 1

Bölgede yer yer rüzgarın da etkili olduğu ve seyrek şekilde dağılmış yerleşim yerlerinin de bulunduğu gözlemlendi.

Ekipleri kontrol altına aldığı bazı noktalarda yeniden alevlerin yükseldiği görüldü.

Yangın söndürme çalışmalarına 8 helikopter, 6 uçak, 42 arazöz, 6 su tankeri, 10 ilk müdahale aracı, 4 dozer ve çok sayıda kara ekibiyle müdahalede edilirken, araç sayısının yeni katılacaklarla artacağı belirtildi.

Antalya'nın Alanya ilçesinde orman yangını - Resim : 2

BAKAN YUMAKLI YANGINI HAVADAN İNCELEDİ

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Üzümlü Mahallesi Dim Barajı kıyısında bulunan Akköprü mevkisindeki ormanlık alanda çıkan ve rüzgarın etkisiyle Gümüşkavak Mahallesi'ne de sıçrayan yangın bölgesine geldi.

Antalya'nın Alanya ilçesinde orman yangını - Resim : 3

Yangından zarar gören yerleri ve yangınla mücadeleyi "Otağ" adlı ileri görüş sistemlerine sahip yangın yönetim uçağıyla inceleyen Yumaklı, beraberindeki Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey'den söndürme çalışmalarına ilişkin bilgi aldı.

"17 EV TEDBİREN BOŞALTILDI"

Bakan Yumaklı, yangının yaklaşık 190 hektarlık alanda etkili olduğunu belirtti.

Yumaklı, "Otağ" adlı ileri görüş sistemlerine sahip yangın yönetim uçağıyla yangın bölgesinde yaptığı incelemenin ardından gazetecilere açıklamalar yaptı.

Yangına 10 uçak, 22 helikopter, 72 arazöz ve iş makinesi ile 500'ün üzerinde personelle müdahale edildiğini dile getiren Yumaklı, "Yangının yaklaşık 190 hektarlık bir alanı etkilediğini ölçümledik. Yangın tamamen kontrol altına alınıp söndürüldüğünde ne kadar bir alanın etkilendiğini tam olarak söyleyebiliriz. İki mahallede etkili olan yangında herhangi bir insani can kaybı yok. Sadece bir evde hasar meydana geldi, tedbiren 17 ev boşaltıldı." diye konuştu.

Valilik koordinasyonda, AFAD, emniyet, jandarma, UMKE ve diğer birimlerle ilk andan itibaren tüm ekibin görevinin başında olduğunu anlatan Yumaklı, şunları aktardı:

"Bugün Orman Genel Müdürlüğünün müdahale ettiği 20 yangın çıktı. Bunlardan 12'si kırsal alan yangını, 8'i ormanlık alanda çıkan yangın. Bunların içinde Alanya'da süren ve enerjisi büyük oranda düşürülmüş olan yangın kaldı. Bu yangından Üzümlü ve Gümüşkavak mahalleleri etkilendi. Kayıp vakası söz konusu değil. Bu ekosistemde yaşayan canlılar da maalesef yangından çok derin etkilenmiş durumdalar. Rüzgarın sürekli yön değiştirmesi müdahale zamanımızı artırdı ancak yangının enerjisi düşürülmüş vaziyette. Tüm hava ve kara unsurlarımız yoğun şekilde müdahale ediyorlar."

Zaman zaman rüzgarın durmasının avantaj sağladığına dikkati çeken Yumaklı, rüzgarın, dumanı yoğun şekilde bir arada tutması nedeniyle hava araçlarının müdahalesinde güçlükler yaşayabildiklerini bildirdi.

Bakan Yumaklı, ilk etapta yangının başladığı andan itibarın rüzgarın saatteki hızının 20 kilometre, nem oranının 42, sıcaklığın 29 derecelerde olduğunu vurguladı.

"YANGIN VADİNİN İKİ TARAFINDA ETKİLİ OLUYOR"

Yangının, kanyonun sağ ve sol tarafında iki noktada etkili olduğunu belirten Yumaklı, "Yoğun müdahale ediliyor o noktalara, bir iki saate kadar bu şekliyle devam eder ve bizim öngöremediğimiz bir hava ya da doğa olayı olmazsa büyük oranda kolaylamış olacağız. Net olmadan kontrol altına alındı notunu veremiyoruz. Tüm ekiplerimiz, kara ve hava ekiplerimiz müdahaleye devam edecekler." diye konuştu.

Ağustos sonuna kadar orman yangınlarına ilişkin olağanüstü hal ilan ettiklerine değinen Yumaklı, 15 Eylül'den itibaren bu risklerin azaldığını hatırlatarak, ancak her zaman dikkatli ve tedbirli olmak gerektiği konusunda vatandaşları uyardı.

Yangının çıkış sebebinin araştırıldığını aktaran Yumaklı, yangın yönetim uçağıyla tüm bölgeyi taradıklarını anlattı.

Gece görüşlü helikopterle müdahale olup olmayacağı yönündeki soruyu ise Yumaklı, "Gerek olacağını zannetmiyorum, arkadaşlarımız gerek gördüğünde gece görüşlü helikopterleri çalıştırmaya devam edecekler." diye yanıtladı.

Bakan Yumaklı, açıklamasının ardından yangının ilk çıktığı bölgede incelemelerde bulundu.

MÜDAHALE HAVA KARARDIKTAN SONRA DA SÜRDÜ

Hava karardıktan sonra helikopter ve uçakların müdahalebi sona ererken, kara ekipleri çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bölgede AFAD ve ANDA arama ve kurtarma ekiplerinin yanı sıra UMKE, Antalya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri jandarma ve belediyelere ait personel de çalışmalara destek veriyor. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yangın bölgesindeki incelemelerinin ardından Gazipaşa Havalimanı'nda konuşlu bulunan insansız hava aracı (İHA) komuta merkezine geçti. Yumaklı, burada Bayraktar TB2 İHA'dan gelen görüntüleri inceleyerek yangının etkili olduğu alanla ilgili bilgi aldı.

Yangın çoğunlukla Dim Barajı vadisi yamaçlarında ilerliyor. Yamaçta evleri bulunan vatandaşlar da tedirgin şekilde çalışmaları takip ediyor. Bölgede oturan Kadir Kaya, alevlerin evinin yakınına kadar geldiğini belirterek, "Yangının ilerlememesi için bizler de destek veriyoruz. Yamaçta çok sayıda ev var. Umarım yangın daha fazla ilerlemeden söndürülür" diye konuştu.