Bursa
Açık
27.5°
Başka Gazete

Adalar ücretsiz seferlerden muaf tutulacak

2024.07.01 23:42 Son Güncellenme: 2024.07.01 23:43 - GÜNDEM

Adalar Belediye Başkanı Ali Ercan Akpolat, bayramlarda İstanbul'un 39 ilçesinde uygulanan ücretsiz seferlerden artık Adalar'ın muaf tutulacağını söyledi

Adalar ücretsiz seferlerden muaf tutulacak

Geçtiğimiz Kurban Bayramı'nda sıcak havayı fırsat bilenler Büyükada'da yoğunluk oluşturmuş, ücretsiz yapılan Şehir Hatları vapur seferlerinde bazıları yerde ve ayakta yolculuk etti.

Adalar Belediyesi Meclis toplantısı, Akpolat başkanlığında Burgazada'daki bir kafede yapıldı.

Toplantıda, Özel Güvenlik İzin Belgesi, protokol, ücret tarifesi, ücret aktarması ve bütçe uygulamaları hakkındaki teklifler görüşüldü.

VATANDAŞLARIN SORUNLARINI DİNLEDİ

Meclis toplantısının ardından Akpolat ve Meclis üyeleri, toplantıyı izleyen vatandaşların sorunlarını, şikayetlerini ve çözüm önerilerini dinledi.

Adalar'da gerçekleştirilen minibüs eylemleri hakkında konuşan Akpolat, olayların hoş olmadığını, sorunların sağduyulu davranılarak çözüleceğini söyledi.

Minibüs sorunuyla ilgili protestoları saygıyla karşıladığını belirten Akpolat, "Herkesin doğal hakkıdır. İnsanların özgürce düşüncesini beyan etmesi, eylem yapması kadar doğal bir şey, bunu savunuyoruz ama hakaret içerikli, üst boyutta hakaretler hiç doğru değil." diye konuştu.

BİREYSEL ELEKTRİKLİ ARAÇ KULLANIMININ ARTMASI

Adalar'da bireysel elektrikli araç kullanımının artmasının sıkıntılarına değinen Akpolat, şunları kaydetti:

"Adada oturanlar ulaşım sorunu yüzünden bireysel akülü araç kullanmaya başladı. Korkunç şekilde sayısı çoğaldı. Bizler herkes yürüsün diyoruz. Yaşlı olanlar var, yürüyemeyenler var. Yaklaşık 10 bin akülü araç sayısı oldu. Bunlar adaya yakışmıyor. Adalarımızın sokakları demir yığınına döndü. Büyükşehirimizin ve Adalar Belediyesinin temizlik araçları yolda park eden araçlar yüzünden süpürme işlemi yapamıyor. Hiç kimsenin bu araçları plakalandırdık diye adalarda gezme lüksü yok. Bunu açık ve net söylüyorum."

Adalar'da çöp toplama hizmetlerinde personel eksikliği gibi sıkıntılar yaşadıklarını aktaran Akpolat, "Biz Adalar'da yaşayan vatandaşımıza çöp konusunda hizmetini yapmakta zorlanırken, bu mesire alanlarında biriken çöp yığınları bizim hem zaman bakımından hem de eleman bakımından yetersizliğimizden müthiş bir külfet oluşturuluyor ve biz bunlardan hiçbir şekilde gelir elde etmiyoruz." ifadesini kullandı.