Bursa
Açık
0.8°
Başka Gazete

ABD yeniden Ay'a inmek için hazırlanıyor

2024.02.13 11:30 Son Güncellenme: 2024.02.13 11:30 - DÜNYA

Geçen ay başarısızlıkla sonuçlanan "Peregrine 1" Ay'a iniş görevinin ardından NASA, Ay'a yumuşak inişi gerçekleştirmek için ikinci bir uzay aracı gönderiyor. Görev başarılı olursa ABD Ay'a 50 yılı aşkın bir sürenin ardından yumuşak iniş gerçekleştirmiş olacak.

ABD yeniden Ay'a inmek için hazırlanıyor

ABD geçtiğimiz ay başarısızlıkla sonuçlanan uzay görevinin ardından ikinci bir uzay aracına umutlarını bağladı.

"Odysseus" veya kısaca "Odie" lakaplı Ay'a iniş aracı çarşamba günü yerel saatle 12.57'de Florida'nın Cape Carnaval kendinden SpaceX Falcon 9 roketiyle uzaya gönderilmeye hazırlanıyor.

Roket, uzay aracını Dünya çevresinde 380.000 kilometreye kadar uzanan oval şekilli bir yörüngeye itecek.

Ay'a iniş aracı planlanan yörüngeye girdiğinde roketten ayrılacak ve yerleşik bir motor kullanarak Ay yüzeyine doğru kendisini hızlandırarak tek başına görevine başlayacak.

Odysseus'un, 22 Şubat'ta Ay yüzeyine inmesi planlanırken uzayda bir haftadan biraz daha fazla serbest uçuş yapması bekleniyor.

Başarılı olması halinde Odysseus, 1972'deki Apollo 17 misyonundan bu yana Ay'a yumuşak iniş yapan ilk ABD uzay aracı olacak.ODYSSEUS NEDEN ÖNEMLİ?

Bu Ay'a iniş görevi, Astrobotic Technology'nin NASA finansmanıyla geliştirdiği bir araç olan Peregrine görevinin başarısız olmasından bir ay sonra gerçekleşiyor.

Pittsburgh merkezli şirket, Peregrine'in 8 Ocak'ta fırlatılmasından sadece birkaç saat sonra yakıt sızıntısı olduğunu açıkladı. Uzay aracı, 10 gün sonra Dünya'ya kontrollü düşürüldü.

Ancak NASA, uzay ajansının CLPS veya "Ticari Ay Yükü Hizmetleri" olarak adlandırdığı bir programın parçası olarak, özel olarak geliştirilmiş Ay'a iniş araçlarından oluşan küçük bir filonun oluşturulmasına sponsor oldu.

NASA'nın Bilim Misyonu Direktörlüğü'nde keşiften sorumlu yetkili Joel Kearns, "CLPS'de Amerikan şirketleri, resmi ve geleneksel NASA prosedürlerine ve NASA gözetimine uymak yerine kendi mühendislik ve üretim uygulamalarını kullandılar. CLPS bu felsefenin bir testidir." dedi.

Programın amacı, uluslararası uzay yarışı kızışırken, ABD'ye ayda bir varlık kazandırmak için nispeten ucuz, sabit fiyatlı sözleşmeler kapsamında Ay'a iniş araçları geliştirmek.

Çin, Hindistan ve Japonya 21. yüzyılda Ay'a yumuşak iniş yapabilen tek ülkelerdir.

NASA, insanları Ay yüzeyine geri gönderecek ilk ülkenin ABD olacağından emin olsa da, Ay'a robotik uzay aracı yerleştirmeye yönelik küresel telaş doruğa ulaşıyor.UZAY ARACININ YÜKÜ NE?

Odysseus iniş aracı, İngiliz telefon kulübesi boyutunda "Nova-C" adlı bir model. Şirket, aracı uzay yarışında ilgi odağı olan Ay'ın güney kutbu yakınına indirmeyi hedefliyor.

Bu bölgenin, bir gün astronotlar için içme suyuna ve hatta roket yakıtına dönüştürülebilecek buz kütlelerine ev sahipliği yaptığından şüpheleniliyor.

Güney kutbu aynı zamanda NASA'nın bu on yıl içinde astronotları indirmeyi planladığı bölge.

İniş aracı, Ay yüzeyinin iniş sırasında nasıl davrandığına ilişkin Ay ortamını değerlendirmek için tasarlanmış bir dizi bilimsel araçtan oluşan altı NASA yüküyle donatılacak.

Gemide ayrıca, Ay'ın evrelerini temsil eden bir heykelin de aralarında bulunduğu hatıra objeleri ve iniş aracı için yalıtım malzemesi geliştiren Columbia Sportswear dahil özel sektör şirketlerinin ekipmanları da bulunacak.

Her şey planlandığı gibi giderse, Odysseus Ay'da yedi gün görev yapacak.

Ancak iniş bölgesi Dünya'nın gölgesine doğru ilerledikçe, Ay gecesi yaşanacak ve uzay aracı uyku moduna geçecek.