Bursa
Az Bulutlu
27.3°
Başka Gazete

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'a Filistin protestosu

2024.05.22 22:59 Son Güncellenme: 2024.05.22 22:59 - DÜNYA

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'a Filistin destekçisi gruplarca yapılan protesto bugün de devam etti. Bakanlığın bütçesi hakkında Kongrede ifade verdiği sırada Blinken'ın konuşması "Filistin'e özgürlük" sloganları ile kesildi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'a Filistin protestosu

ABD Temsilciler Meclisi Tahsisatlar Komitesinde, bakanlığının 2025 bütçesi konusunda ifade veren ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in konuşması, yine "Filistin'e özgürlük" sloganları ile kesildi.

Protestoculardan biri "Hepimizi özgürleştirmek için Filistin'i özgürleştirin. Bütün özgürlük mücadeleleri birbiriyle bağlantılıdır." diye bağırdı.

"BİZİ DEĞİL BLİNKEN'İ TUTUKLAMALISINIZ"

Kongre polisinin müdahalesiyle dışarı çıkarılan protestoculardan biri, "Bizi değil, Blinken'ı tutuklamalısınız." dedi.

Blinken'ın dünkü Senato Dış İlişkiler Komitesi ve Senato Tahsisatlar Komitesindeki konuşmaları da Filistin destekçisi katılımcılar tarafından protesto edilerek sık sık bölünmüştü.

Blinken'ı salona girerken, kırmızıya boyanmış ellerini havada tutan Filistin destekçisi kişiler, "40 bin Filistinlinin kanı ellerinde", "Soykırım Dışişleri Bakanı", "Uluslararası hukuk için utanç" şeklinde pankart ve sözlerle karşılamıştı.

"GAZZE'NİN KASABI OLARAK ANILACAKSINIZ"

Bakan konuşmasına başladığı sırada bir katılımcı, elinde Filistin bayrağı ile ayağa kalkarak, "Gazze'de 35 binden fazla Filistinli, Amerikan vergi mükelleflerinin dolarlarıyla öldürüldü. Onların kanı senin ellerinde. Gazze'nin kasabı olarak hatırlanacaksınız. Mirasınız soykırımdır." diye bağırmıştı.