Bursa
Parçalı Bulutlu
7.1°
Başka Gazete

ABD Başkanı Biden 81 yaşına bastı

2023.11.20 14:44 Son Güncellenme: 2023.11.20 14:46 - DÜNYA

ABD'nin en yaşlı başkanı unvanını taşıyan Joe Biden, bugün 81. yaşına bastı. Gelecek yılki başkanlık seçimleri için adaylığını duyuran Biden'ın yaşı, seçmenlerin en çok endişe ettiği konular arasında.

ABD Başkanı Biden 81 yaşına bastı

ABD'nin en yaşlı başkanı unvanını taşıyan Joe Biden, bugün 81. yaşına girdi. Gelecek yılki başkanlık seçimleri için adaylığını açıklayan Biden'ın yaşı, seçmenlerin en çok endişe ettiği konuların başında geliyor.

ABD Başkanı Joe Biden bugün 81 yaşına bastı. Oval Ofis'te görev yapan en yaşlı kişi olarak tarihe geçen Biden, 2024 seçimlerinde yeniden aday olacak.

Biden şimdiye kadar, Beyaz Saray'ın zorlukları için çok yaşlı olduğundan endişe edenlere mizahla yaklaştı ve seçmenleri yaşının ve kamu hayatındaki yarım asrı aşkın deneyiminin Amerika'nın sorunlarıyla başa çıkmada bir avantaj olduğuna ikna etmeye çalıştı.

ABD Başkanı, Haziran ayında "198 yaşında olduğumu biliyorum" diyerek şaka yapmıştı.

Yeniden seçilmesi halinde Biden, görevdeki ikinci döneminin sonunda 86 yaşında olacak. Daha önce en yaşlı ABD başkanı rekorunu elinde bulunduran Cumhuriyetçi Ronald Reagan, 1989'da 77 yaşında ikinci dört yıllık dönemini tamamlamıştı.