Bursa
Çok Bulutlu
18°
Başka Gazete

375 milyon liralık vurgun! Bitcoin Safiye'nin cezası açıklandı

2023.10.04 00:26 Son Güncellenme: 2023.10.04 00:26 - GÜNDEM

8 ilde onlarca kişiyi dolandırarak 375 milyon liralık vurgun yapan Safiye Gökçe Yüce'ye, 81 yıl hapis ile 394 bin 300 lira para cezası verildi. Eşi ise beraat etti.

375 milyon liralık vurgun! Bitcoin Safiye'nin cezası açıklandı

Büyük bir Bitcoin vurgunu Aydın'da patlak verdi.

Kendisini ekonomist-broker olarak tanıtan Safiye Gökçe Yüce, 8 ilde onlarca kişiyi dolandırarak 375 milyon liralık vurgun yaptı.

Sadece Aydın'da 40 kişiyi toplam 600 Bitcoin yaklaşık 30 milyon TL dolandırdı.

Yüce, tutuklanıp serbest bırakıldıktan sonra 135 yıla kadar hapis cezası istemiyle hakkında dava açıldı.

Kendisi ekonomist-broker olarak tanıttı

Adana'da yaşayan Safiye Gökçe Yüce, yaklaşık 6 yıl önce eşinin bir jeotermal enerji santralinde elektrik mühendisi olarak göreve başlaması üzerine Aydın'a taşındı.

Burada eşiyle birlikte taşeron şirket kuran Safiye Gökçe Yüce, JES şirketlerine işçi bulmaya başladı.

Bu sırada Aydın Devlet Hastanesi'ne sağlık kontrolüne giden Safiye Gökçe Yüce, iddiaya göre tanıştığı bir doktora kendisini, 'ekonomist-broker' olarak tanıttı. Doktora yatırımını kripto para birimi Bitcoin'e yapmasını belirtti.

Saadet zinciri benzeri bir yapı oluşturdu

İkna olan doktordan adına Bitcoin almak üzere para aldı. Bir süre sonra kâr payı verdiği doktora, kendisine yeni müşteriler bulmasını, bunun üzerinden de kâr payı ödeyeceğini vadetti.

Böylelikle saadet zinciri benzeri bir yapı oluşturan Yüce, kısa sürede hemşireden, polise kadar çok sayıda meslek grubundan 40 kişiye ulaştı.

Telefonları açmayınca dolandırıldıklarını anladılar

Safiye Gökçe Yüce, Bitcoin almak için para topladığı bu kişilere 2 yıl boyunca kar payı ödedi. Para aldığı kişilere, kurdukları şirketin arkasında JES firması bulunduğunu, yeğeninin ise Milli İstihbarat Teşkilatı'nda (MİT) görevli olduğunu söyleyen Yüce, 23 Ağustos 2019 tarihinde ortadan kayboldu.

Safiye Gökçe Yüce'nin, telefonlarını açmaması üzerine dolandırıldıklarını anlayan mağdurlardan 27'si, avukatları aracılığıyla Aydın Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Şikayetler üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Safiye Gökçe Yüce'nin hesapları incelemeye alındı. Kripto para hesaplarında toplam 8 bin 300 Bitcoin olduğu ve bu sayının giderek arttığı belirlendi.

Mağdurların 'Bitcoin Safiye' adını taktığı Safiye Gökçe Yüce'nin birlikte hareket ettiği kişilerle web sitesi kurduğu, buradan da bazı kişileri ağına düşürdüğü, bir süre sonra da siteyi kapatıp, ortadan kaybolduğu anlaşıldı. Safiye Gökçe Yüce'nin Aydın'da 40 kişiyi yaklaşık 30 milyon TL dolandırdığı belirlendi.